Darmowy hotel dla delegowanych bez PIT
Ponoszenie przez firmę wydatków na zapewnienia noclegów pracownikowi jest świadczeniem poniesionym w interesie pracodawcy. Nie jest to przychód zatrudnionego.
Spółka prowadzi działalność w branży budowlano-montażowej w Polsce oraz poza jej granicami. Polega ona przede wszystkim na realizacji robót związanych z modernizacją oraz przygotowaniem wnętrz sklepowych oraz obiektów użyteczności typu studia fitness.
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że w celu realizacji kontraktów poza Polską deleguje własnych pracowników, którzy wykonują pracę na podstawie przeniesienia służbowego, tj. czasowej zmiany miejsca wykonywania pracy za zgodą pracownika. Zmiana miejsca wykonywania pracy i oddelegowanie pracowników następuje w formie aneksu do umowy o pracę. Firma podkreśliła, że wykonywanie pracy przez pracowników poza miejscem zamieszkania nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy.
Pracownicy muszą gdzieś mieszkać. A ponieważ koszt najmu krótkoterminowego jest wysoki i byłby nie do zaakceptowania przez pracowników, firma zapewnia im zakwaterowanie w pobliżu miejsca wykonywania kontraktu, z reguły wynajmując mieszkania pracownicze, hotele pracownicze i lokale pod wynajem krótkoterminowy. W związku z tym firma zapytała, czy darmowy nocleg dla pracowników będzie dla nich nieodpłatnym świadczeniem, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta